0850 430 30 00  | [email protected]yesilisiksurucukurslari.com

7/24 Danışma Hattı 0507 166 00 00

Yeşil Işık Sürücü Kursları Facebook Yeşil Işık Sürücü Kursları Twitter  Yeşil Işık Sürücü Kursları Sizi Arayalım

Elektronik Ehliyet Sınavı / Ehliyet E-Sınav

EHLİYET E-SINAV NEDİR?

Ehliyet e-sınav uygulaması pilot bir kaç ilde başlamış durumda, ilerleyen zamanlar 81 ilde bu sınav sisteminin faaliyete gireceğini şimdiden söyleyebiliriz.

 

Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı ne zaman yapılır?

Elektronik ehliyet sınavı için müracaat ettiğiniz sürücü kursu aracılığı ile randevu alınmaktadır. Merkezi ehliyet sınavı gibi aylarca bekleme gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer kursiyer girmiş olduğu ehliyet sınavından başarısız olursa yeni bir ehliyet sınavı için en erken 15 gün sonra elektronik ehliyet sınavına girmek için randevu alabilecektir. Kursiyer son katıldığı ehliyet sınavından sonra ki 1 ay içerisinde elektronik ehliyet sınavına girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. Bu nedenden dolayıdır ki son girmiş olduğunu elektronik ehliyet sınavı tarihinden itibaren herhangi bir gecikme yapmadan bir sonraki ehliyet e-sınavına girmeniz gerekmektedir. 

 

Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı sonuçları ne zaman açıklanır?

Elektronik ehliyet sınavınızı tamamlar tamamlamaz aynı saat içerisinde sonuçlarınızı öğrenebiliyorsunuz. Merkezi ehliyet sınavında sonuçlar 10 gün sonra açıklanmakta ve sürücü kursunuz tarafından sizlere sms ve telefon ile bilgi verilmektedir. Bildiğimiz üzere ehliyet sınavına giren aday ehliyet sınavından kaldığı takdirde bir sonraki ehliyet sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu bekleme aylar sürüyor ve bir sonraki ehliyet sınav tarihini bekliyordu. Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı ile en yakın ehliyet sınav tarihine randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Böylelikle bir sonraki ehliyet sınavını bekleyerek zaman kaybı yaşamanızı önlüyorsunuz.

 

Elektronik ehliyet sınavı yani e-ehliyet sınavı maliyeti nedir?

Elektornik ehliyet sınavı, ehliyet e-sınav yani e-ehliyet sınavı için ödenecek ücrette herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Elektronik ehliyet sınavının tek farklı oluşu uygulanış şeklidir. Elektronik ehliyet sınavına giriş ücreti 60 TL’dir. Elektronik ehliyet sınavının sınav giriş ücretini banka yolu ile ödeme imkanınızda bulunmaktadır. (Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası)

 

Elektronik ehliyet sınavına yani ehliyet e-sınavına başvuru yapabilmek için başlıca koşul veya koşullar nedir?

Elektronik ehliyet sınavına başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vermiş olduğu teorik eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Teorik eğitimin tamamlanmasından sonra elektronik ehliyet sınav merkezlerinde ehliyet e-sınavına girebilirsiniz.

 

Elektronik ehliyet sınavında giriş hakkı var mıdır? Elektronik ehliyet sınavına giriş hakkı kaçtır?

Elektronik ehliyet sınavı için size 4 hak tanımlanmaktadır. Eğer elektronik ehliyet sınavına başvuru yaptıysanız tekrar teorik sınava başvuru yapamazsınız. Yapabilmek için size tanınan 4 haktan başarısız olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Diğer türlü teorik sınavı seçen bir aday ehliyet e-sınav talebinde bulunabilir ve elektronik ehliyet sınavına girebilir.

 

Ehliyet e-sınav yani elektronik ehliyet sınavı randevu tarihi değiştirilebilir mi? Değiştirebilir miyim?

2016 Ehliyet E-sınav kılavuzuna göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

 

Elektronik ehliyet sınavında hangi konular ve kaç soru çıkıyor? Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı kaç dakika sürüyor?

Elektronik ehliyet sınavında 12 İlk yardım, 23 Trafik ve Çevre Bilgisi, 9 Araç Tekniği ve 6 Trafik Adabı sorusu sorulmaktadır. Elektronik ehliyet sınavı soruları normal girilen teorik ehliyet sınav soruları ile aynı sayıda yani toplam 50 sorudan oluşuyor. Elektronik ehliyet sınavı için size tanınan toplam süre 45 dakikadır. Normal teorik ehliyet sınavının süresi de 60 dakikadır. Ehliyet e-sınav süresi 45 dakikadır.

 

Elektronik ehliyet sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?

Teorik sınav sonrası gireceğiniz direksiyon sınavı tarihine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ehliyet e-sınav yani elektronik ehliyet sınavı için giriş belgesi var mı?

Ehliyet e-sınav için bir sınav giriş belgesi bulunmaktadır. Sınav giriş belgenizin hazır olması halinde bağlı bulunduğunuz sürücü kursu yetkilileri sizi sms veya telefon ile arayarak hazır olduğuna dair bilgi verecektir. Zaten sınava girebilmeniz için giriş belgenizin yanınızda hazır bulunması gerekmektedir. Eğer sınav giriş belgeniz yanınızda değilse yetkililer sizi sınava almayacaklardır. Sınava girmeden önce bilmeniz gerekenlerle ilgili videomuzu izleyiniz;

 

 

Ehliyet e-sınavı yani elektronik ehliyet sınavı için başarı sınır kaçtır? Sınavda başarılı olmak için kaç doğru soru yapmalıyım?

Ehliyet e-sınavında yani elektronik ehliyet sınavında toplam 50 soru soruluyor ve her soru 4 şıktan (A,B,C,D) oluşuyor. Her soru 2 puandır. En az 35 doğru yapmanız gerekmektedir. Yani 70 puan ve üzeri başarılı sayılmaktadır. Şayet kaydırma yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için yanlış yaptığınız sorular doğru cevaplarınızı götürmeyeceği için size en yakın gelen şıkkı işaretlemeniz başarı oranınızı arttıracaktır. Boş soru bırakmayınız.

 

Elektronik ehliyet sınavına yani ehliyet e-sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Bunun için ehliyet eğitim videolarımızı izlemenizi tavsiye ederiz.

Online Ehliyet Kayıt

Online Ehliyet Kayıt sistemimiz ile online olarak ehliyet kaydı yapabilirsiniz. Gerekli belgeler kısmından ehliyet için istenilen belgeleri öğrenebilirsiniz.

 

Online Ehliyet Kaydı için tıklayınız.

 

 

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyet teorik yani yazılı sınavıbaşarılı bir şekilde tamamladınız, direksiyon sınavından da başarılı oldunuz. Sırada ehliyet nasıl alınır, alma süreci nasıldır?

 

Ehliyet alma süreci için tıklayınız.

Ehliyet Randevu

Ehliyet sınavını kazandınız, direksiyon sınavını da başarılı ile geçtiniz. Artık sıra ehliyeti çıkarmakta, ehliyet için emniyetten randevu almanız gerekiyor.

 

Ehliyet randevusu için lütfen tıklayınız.

 

 

Yeni Direksiyon Sınavı

Yenilenen direksiyon sınavı sisteminde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar ve yenilenen parkurlar ile ilgili bilmemiz gerekenler sınavda başarımızı yükseltecektir.

 

Direksiyon sınavı için tıklayınız.

Özel Direksiyon Dersi

Özel direksiyon dersi eğitimlerimiz ile ilgili hem direksiyon sınavlarında başarı gösteriyor hemde trafikte sürüş yaparken kendinizi rahat hissediyorsunuz.

 

Özel Direksiyon Dersi için tıklayınız.

  

 

Stajyer Ehliyet

Stajyer ehliyet hangi sürücü adaylarını ilgilendiriyor ve kimle stajyer ehliyet sahibi olabilir, stajyer ehliyet nedir? Stajyer ehliyet ile ilgili yükümlülükler nedir?

 

Stajyer Ehliyet için tıklayınız.

Özel Motosiklet Eğitimi

Motosiklet eğitimleri İstanbul'un merkezinde haftanın her günü özel eğitmenler eşliğinde özel motosiklet parkurları ve teknikleriyle sürücü adaylarımıza verilmektedir.

 

Motosiklet Eğitimi için lütfen tıklayınız.

 

 

Ehliyet E-Sınav

Ehliyet sınavlarında artık yeni bir E-Sınav dönemi başladı. Elektronik ehliyet sınavı nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl yapılır? Üsküdar E-Sınav merkezi nerdedir?

 

Elektronik Ehliyet Sınavı için tıklayınız.

Back to top