0850 430 30 00  | [email protected]yesilisiksurucukurslari.com

7/24 Danışma Hattı 0507 166 00 00

Yeşil Işık Sürücü Kursları Facebook Yeşil Işık Sürücü Kursları Twitter  Yeşil Işık Sürücü Kursları Sizi Arayalım

Lastik değiştirmek zor iş. Otomobilinizle evinize ya da işinize gitmek için yola çıkmışsınız. Hava çok güzel. Teybinizde hoş bir müzik çalıyor. Ancak birdenbire otomobilinizin düzgün gitmediğini fark ediyor yalpaladığını hissediyonsunuz. İşte bundan sonra macera başladı demektir. Çünkü keyifli bir yolculuk yaparken patlayan lastiği değiştirmek oldukça zamanınızı alacak ve kıyafetleriniz pislenecek. Eğer hava yağmurluysa durum daha da vahim demektir.

 

Firmalar otomobillerini teknolojik açıdan geliştirme yarışındayken bu basit ama büyük sorunun yani lastik değiştirmenin kendine has problemleri de var. Örneğin yedek lastiğin yeri, lastik değiştirmek için kullanılan malzemelerin yeterliliği ve ulaşılabilirliği gibi. 

 

Bu tip otomobillerde kriko başka bir yerde, bijon anahtarı başka bir yerde ve lastik tamamen alakasız bir yerde konumlandırılıyordu. Elbette kısıtlı alanlara sahip otomobillerde bu bir zorunluluk haline geliyordu. Yükle bagajı boşaltıp tabin kaplamasının altındaki yedek lastiği çıkarma derdi hala birçok otomobilin ortak sorunu olsa da bagajın alt kısmına tutturulan yedek lastiğin paslanan metal kelepçesini sökmek de ayrı bir dert haline gelebiliyor.

 

Şimdilik arazi araçları dışında yedek lastiğe ulaşmayı kolaylaştıran bir sistem bulunmasa da en azından lastik değiştirmek için kullanılan malzemelerin daha derli toplu ve ulaşılabilir hale getirilmesi bile önemli bir gelişme. Artık birçok üretici değiştirme için gerekli malzemeleri özel olarak üretilen kapların içinde, bagaj kaplamasının altındaki yedek lastikle birlikte konumlandırıyor. Bu kapların içinde, bijon anahtarı, kriko, bijon kilidi varsa bu kilidi açan aparat, krikoyu kaldırmaya yarayan kol gibi malzemeler hepsi birarada bulunuyor. Bu yolu tercih etmeyen üreticiler de var. Örneğin Jeep Cherokee'de avadanlık arka koltuğun altında. Ama bagaj kapağının dışındaki yedek lastiği kullanmak için bagajı boşaltmaya gerek kalmıyor.

 

Otomobillerin karoserlerinde araçların krikosunun nereye takılacağını gösteren işaretler de kullanılmaya başlandı. Bu sayede krikoyu karosere ve zemine hasar vermeden daha güvenli kullanmak mümkün. Lastik değiştirirken bunlara dikkat etmenizde kesinlikle yarar var. Çünkü yanlış bir yere kriko takılıp otomobil havaya kaldırıldığında lastik değişiminden daha büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca üretici firmalar karoserdeki bu bölümleri araçların kendi krikolarına göre özel tasarlayabiliyor. Bu nedenle farklı bir kriko kullanmak zorunda kaldıysanız yerini iyice gözden geçirmeniz gerekebilir.

Online Ehliyet Kayıt

Online Ehliyet Kayıt sistemimiz ile online olarak ehliyet kaydı yapabilirsiniz. Gerekli belgeler kısmından ehliyet için istenilen belgeleri öğrenebilirsiniz.

 

Online Ehliyet Kaydı için tıklayınız.

 

 

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyet teorik yani yazılı sınavıbaşarılı bir şekilde tamamladınız, direksiyon sınavından da başarılı oldunuz. Sırada ehliyet nasıl alınır, alma süreci nasıldır?

 

Ehliyet alma süreci için tıklayınız.

Ehliyet Randevu

Ehliyet sınavını kazandınız, direksiyon sınavını da başarılı ile geçtiniz. Artık sıra ehliyeti çıkarmakta, ehliyet için emniyetten randevu almanız gerekiyor.

 

Ehliyet randevusu için lütfen tıklayınız.

 

 

Yeni Direksiyon Sınavı

Yenilenen direksiyon sınavı sisteminde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar ve yenilenen parkurlar ile ilgili bilmemiz gerekenler sınavda başarımızı yükseltecektir.

 

Direksiyon sınavı için tıklayınız.

Özel Direksiyon Dersi

Özel direksiyon dersi eğitimlerimiz ile ilgili hem direksiyon sınavlarında başarı gösteriyor hemde trafikte sürüş yaparken kendinizi rahat hissediyorsunuz.

 

Özel Direksiyon Dersi için tıklayınız.

  

 

Stajyer Ehliyet

Stajyer ehliyet hangi sürücü adaylarını ilgilendiriyor ve kimle stajyer ehliyet sahibi olabilir, stajyer ehliyet nedir? Stajyer ehliyet ile ilgili yükümlülükler nedir?

 

Stajyer Ehliyet için tıklayınız.

Özel Motosiklet Eğitimi

Motosiklet eğitimleri İstanbul'un merkezinde haftanın her günü özel eğitmenler eşliğinde özel motosiklet parkurları ve teknikleriyle sürücü adaylarımıza verilmektedir.

 

Motosiklet Eğitimi için lütfen tıklayınız.

 

 

Ehliyet E-Sınav

Ehliyet sınavlarında artık yeni bir E-Sınav dönemi başladı. Elektronik ehliyet sınavı nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl yapılır? Üsküdar E-Sınav merkezi nerdedir?

 

Elektronik Ehliyet Sınavı için tıklayınız.

Back to top