0850 430 30 00  | [email protected]yesilisiksurucukurslari.com

7/24 Danışma Hattı 0507 166 00 00

Yeşil Işık Sürücü Kursları Facebook Yeşil Işık Sürücü Kursları Twitter  Yeşil Işık Sürücü Kursları Sizi Arayalım

Stajyer Ehliyet Nedir? Stajyer Ehliyet Ne Zaman Uygulanacak? Stajyer Ehliyet Yenilikleri Nelerdir?

Değerli Sürücü Adayı, tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsin. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Nisan ayında yapılan değişikler ile Stajyer Ehliyet 2016 Nisan ayında yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte özellikle gündemde olan, aday sürücü yani stajyer ehliyet uygulaması dikkatleri çekti ve sürücü adaylarında bir endişe uyandırdı. Bir çok sürücü adayı, medyaya yansıyan haberler nedeniyle yürürlüğe girmeden önce sürücü kurslarına akın etti. Siz değerli sürücü adaylarının kafasında ki soru işaretleri bu yazımızda cevaplıyoruz.

 


 

Stajyer Ehliyet Nedir? Ehliyet Sınavından 2015 ve Öncesinde Kalan Adayların Durumu Nedir?

- 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ilk defa Ehliyet Belgesi alacak tüm sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edilecektir. Sizlerden gelen yoğun sorular doğrultusunda ve açıklayıcı olması için şu yazıya dikkatinizi çekmek istiyoruz; "1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ehliyet belgesi alacaklar tüm sürücü adayları" ibaresine dikkat etmeliyiz. Bu noktada yönetmelikte açıkca bahsedilen "sertifika tarihi veya sınava giriş tarihinin baz alınmadığı" gayet açık ortadadır.

 

Örneğin: 15 Eylül 2015 veya 20 Ağustos 2015 teorik ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlayan bir sürücü adayı, şu an ki yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihin itibariyle sertifikasını ehliyete dönüştürürse stajyer kabul edilmeyecek. Yani özetle 1 Ocak 2016 tarihinden önce sertifikasını alan adaylar stajyer ehliyet uygulamasından etkilenmeyecektir.

 

Araçların Cinsi
Belge Sınıfı
Motorlu Bisiklet A1
Motosiklet A2
Otomobil, Minibüs, Kamyonet B
Kamyon C
Çekici D
Otobüs E
Lastik Tekerlekli Traktör F
İş Makinesi Türünden Motorlu Araçlar G
Engelli Bireylerin Kullanabilecekleri Özel Tertibatlı Motosiklet veya Otomobiller H

 

Yukarıda ki tablo 2015 yılından önce sürücü kurslarına ehliyet için başvuru yapan sürücü adayları, başvurdukları sınıfa göre ehliyetlerini alacaklar. 


 

Stajyer Ehliyet uygulamasında sürücü, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekmektedir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

 


 

 

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

 

Sık yapılan hataların ceza puanları:

 

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

 

3-4 hatada 75 ceza puanına ulaşılabilir olduğunu gözlemliyoruz.

 


 

 

Yönetmeliğe göre üst üste yapılan hatalar:

 

-İki yıl boyunca;

 

Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi, Hız limitlerinin üç defa ihlali, Sağa-sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi, Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi, Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması, 0,20 promil alkol ile yakalanmak, ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

 


 

 

Aslı olmayan haberler:

 

Daha önce haberlerde ve sosyal medyada, aday sürücü yanında refakatçi olması gerektiği, aday sürücünün tek başına trafiğe çıkamayacağı ve bununla birlikte artık ehliyet almanın çok zor olacağı gibi söylentileri zaman zaman dinledik veya okuduk. Yasada istenilenler zaten bir sürücünün uyması gereken kuralları yansıtıyor. Aday sürücü uygulamasının amacı can ve mal kayıplarını en aza indirerek düzeni sağlamaktır. Yasada sizden farklı bir şey istenmiyor. İstenilen tek ve asli durum kurallara uymanız. Zaten normalde de 100 ceza puanına ulaşan herhangi bir sürücünün de sürücü belgesine el koyulmaktadır. 

 

- 100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir. 

 

Özetle, görüldüğü gibi aday olmayan sürücülerde de ceza puanı uygulaması var. Değişen tek şey aday sürücü kavramının gelmesi ve daha dikkatli olunması.

 


 

 

Yeni Ehliyetler Nasıl olacak?

- 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyetler yenilecek. 80 ülkede geçerli hale gelecek. Böylelikle ehliyetler ile birlikte Avrupa standardı getirilmeye çalışılıyor.

- Şu an itibariyle 9 olan ehliyet grup sayısı 16'ya çıkacak. Şu anki ehliyet grupları A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H değiştikten sonra A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K olarak sıralanacak.

- B grubu için 10 senede , E grubu için 5 senede bir sağlık raporu istenecek. Böylelikle ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalkacak

 

 

 


 

Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak? Ehliyet Sınavında Neler Değişti?

 

2017 yılı itibariyle yapılan değişiklikler özetle şunlardır.

- 2017 Yılı itibariyle sürücü kurslarına yazılan sürücüler direk minibüs süremeyecek. En B grubu ehliyetinin olması ve yaşının 21 olması istenmektedir.

- Direksiyon sınavlarında normalde tek stopta araç başarısız kabul ediliyordu. 2017 yılı itibariyle 2.defa stop eden aday sınavda başarısız kabul edilecek.

- Direksiyon sınavları 30 dakika sürmekteydi ve 35 dakikaya yükseltildi. İlk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi için araç tanımayla ilgili sorular sorulacak.

- Teorik sınavlarda artık Trafik Adabı soruları da sorulacak. Toplam 50 soru sorulan ve 60 dakika süren ehliyet sınavının uygulamasında değişiklik yapılmamıştır. 2017 yılında 50 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olarak devam edecektir.  

- 2017 yılı itibariyle isteyen sürücü adayı otomatik vitesi için başvuruda bulunabilecek ders ve sınavı otomatik vitesli araçta gerçekleştirilecek. Fakat ehliyet belgesiyle manuel araç süremeyecek. 

- Ehliyet belgeleri Avrupa standardına uygun olduğu için yurt dışında yaşanan problemlerin önüne geçilecek.

- Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması geldi.  Her ilde kurulan komisyonlar o ilin sosyo-ekonomik durumuna göre fiyat belirleyecek. Şu an için belirlenen fiyatlara bakıldığında %100 varan oranlarda artışlar görünmektedir. O ilde belirlenen fiyattan daha düşük bir fiyatı kurslar veremeyecek. Tespit edilen kurslar ile ilgili yasal işlem başlatılacak. Yani pazarlık söz konusu olmayacak.

- Ehliyet sınavı için eğitim düzeyi değişmemiştir. İlkokul mezunları başvuruda bulunabilmektedir.

 


 

Umarım paylaştığımız bilgiler sizlerin sorularına da cevap olmuştur.

NOT: 11 Şubat 2017 ve 20 Mayıs 2017 Ehliyet sınavına girecekler otomatik olarak aday sürücü olacaktır.

 

Online Ehliyet Kayıt

Online Ehliyet Kayıt sistemimiz ile online olarak ehliyet kaydı yapabilirsiniz. Gerekli belgeler kısmından ehliyet için istenilen belgeleri öğrenebilirsiniz.

 

Online Ehliyet Kaydı için tıklayınız.

 

 

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyet teorik yani yazılı sınavıbaşarılı bir şekilde tamamladınız, direksiyon sınavından da başarılı oldunuz. Sırada ehliyet nasıl alınır, alma süreci nasıldır?

 

Ehliyet alma süreci için tıklayınız.

Ehliyet Randevu

Ehliyet sınavını kazandınız, direksiyon sınavını da başarılı ile geçtiniz. Artık sıra ehliyeti çıkarmakta, ehliyet için emniyetten randevu almanız gerekiyor.

 

Ehliyet randevusu için lütfen tıklayınız.

 

 

Yeni Direksiyon Sınavı

Yenilenen direksiyon sınavı sisteminde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar ve yenilenen parkurlar ile ilgili bilmemiz gerekenler sınavda başarımızı yükseltecektir.

 

Direksiyon sınavı için tıklayınız.

Özel Direksiyon Dersi

Özel direksiyon dersi eğitimlerimiz ile ilgili hem direksiyon sınavlarında başarı gösteriyor hemde trafikte sürüş yaparken kendinizi rahat hissediyorsunuz.

 

Özel Direksiyon Dersi için tıklayınız.

  

 

Stajyer Ehliyet

Stajyer ehliyet hangi sürücü adaylarını ilgilendiriyor ve kimle stajyer ehliyet sahibi olabilir, stajyer ehliyet nedir? Stajyer ehliyet ile ilgili yükümlülükler nedir?

 

Stajyer Ehliyet için tıklayınız.

Özel Motosiklet Eğitimi

Motosiklet eğitimleri İstanbul'un merkezinde haftanın her günü özel eğitmenler eşliğinde özel motosiklet parkurları ve teknikleriyle sürücü adaylarımıza verilmektedir.

 

Motosiklet Eğitimi için lütfen tıklayınız.

 

 

Ehliyet E-Sınav

Ehliyet sınavlarında artık yeni bir E-Sınav dönemi başladı. Elektronik ehliyet sınavı nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl yapılır? Üsküdar E-Sınav merkezi nerdedir?

 

Elektronik Ehliyet Sınavı için tıklayınız.

Back to top